duotone image layers duotone image layers

Yumurtlayan Tavuk

Yumurtaya olan talep her geçen yıl artıyor. Pazar talebini karşılamak için,  çiftlikler daha az kaynak kullanırken daha verimli üretim yapmalıdır. Yumurtacı çiftlikler, sürüyü sağlıklı tutmaktan maliyetleri azaltan ve karlılığı artıran iyi yönetim uygulamalarına kadar birçok zorlukla karşı karşıya kalırken, tüm bunlar yüksek kalite standartlarında bir nihai ürün sağlar.

Performans ve üretim verimliliği

Hayvan, sağlığını korurken yüksek bir performans ve yem alımı seviyesine ulaştığında üretim verimliliği elde edilir. Tek başına yem, bir çiftlik hayvanı çiftçisinin toplam maliyetlerinin çoğunu oluşturur. Sağlam yumurta üretimi, iyi sağlık ve gelişmiş genel üretkenlik anlamına gelen verimli besin alımını sağlayarak yumurtacı tavuklara yaptığınız yatırımı optimize edin.

Daha fazlası

 

Yem ve su yönetiminin iyileştirilmesi

Beslenme kalitesi, güvenliği ve yemin optimal biçimde verilmesi, sağlıklı ve düzenli bir yem alımını desteklemek için çok önemlidir. Aynı derecede önemli olan, yumurtacı tavuk tüketiminin en büyük bileşenini temsil eden suda mükemmel mikrobiyal ve kimyasal kalitenin sağlanmasıdır. Su, yumurta bileşiminde, termoregülasyonda ve katkı maddeleri için bir taşıyıcı olarak önemli bir rol oynar.

Daha fazlası

Antimikrobiyal direnç

Antimikrobiyal ajanlara olan bağımlılığı azaltmak, antimikrobiyal direnç sorunuyla başarılı bir şekilde mücadele etmek için esastır. Antibiyotik kullanımının sınırlandırılması, hem katman hem de insan sağlığını desteklemek için gerektiğinde etkili kalmalarını sağlar.

 

Daha fazlası

İlgili Hikayeler

Nutritional Dietary Supplements to Reduce the Incidence of Fatty Liver Syndrome in Laying Hens and the Use of Spectrophotometry to Predict Liver Fat Content

Poultry
Fatty liver syndrome (FLS) in laying hens is a metabolic disease that can potentially reduce egg production while compromising the health status of the bird. This study assessed the combined use of B vitamins via the feed (FLS-MIX) or the drinking water (FLS-LIQ) to reduce FLS and the use of spectrophotometry to estimate liver fat content. Individually, caged Hy-line brown hens (n = 288) underwent a pre-experimental period (from week 66 to 67, both included) receiving a Standard diet or a Challenge diet (high energy–low protein) to nutritionally induce the FLS. Subsequently, hens followed a 2 diets (Standard; Challenge) × 3 dietary supplements (NONE; FLS-MIX; and FLS-LIQ) factorial arrangement of treatments from 68 to 73 wk old, both included. Compared to the Standard, the Challenge diet increased liver fat (188 vs. 270 g/kg DM) and reduced feed consumption, lay percentage, and egg mass production (P < 0.05). No differences in lay performance or eggshell quality were observed among dietary supplements; however, FLS-MIX significantly increased (P < 0.05) feed intake relative to NONE. On birds subjected to the Challenge diet, the use of FLS-MIX and FLS-LIQ led to lower (P < 0.05) liver fat relative to NONE. Regression analysis between the L, a+, and b+ values and liver fat content provided significant (P < 0.001) regression equations to estimate liver fat content (R2 = 0.62). Results of this study suggest that B vitamin supplements could be an effective means to reduce liver fat deposition when hens are susceptible of suffering FLS, and that spectrometry could be a reliable tool to estimate liver fat content.
by A. Navarro-Villa on 09.12.2019
Read more

Modeling of livestock systems to enhance efficiency

Across species
By 2050, an estimated nine billion people will live on the planet. In order to feed the planet, we will need to increase food production dramatically. In parallel, the demands for animal products will surge, especially in emerging markets. In response, animal production systems must enhance efficiency at multiple levels in the face of many challenges, including a scarcity of resources, volatility in commodity prices, public concerns over food safety and animal welfare, antibiotic resistance, pressures to decrease pollution, and protect biodiversity. To be successful, animal production systems will need innovation that supports efficiency and sustainability.
by L. McKnight on 08.04.2019
Read more

Bizimle iletişime geçin

Daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen bize ulaşın