Layer house Layer house

Yem ve su yönetiminin iyileştirilmesi

Besleme kalitesi, güvenliği ve yemin optimal biçimde verilmesi, sağlıklı ve düzenli bir yem alımını desteklemek için çok önemlidir. Aynı derecede önemli olan, yumurtacı tavuk tüketiminin en büyük bileşenini temsil eden suda mükemmel mikrobiyal ve kimyasal kalitenin sağlanmasıdır. Su, yumurta bileşiminde, termoregülasyonda ve katkı maddeleri (ilaçlar, takviyeler, vb.) için bir taşıyıcı olarak önemli bir rol oynar.

 

Mikotoksin kontrolü

Yumurta üretimini ve yumurtacıların sağlığını korumak için optimum mikotoksin risk yönetimi önlemleri gereklidir.

Daha fazlası

Yumurtacı tavuklarda su kalitesinin sağlanması

En önemli, ancak en çok ihmal edilen besin maddesi olan su, hayvan performansı üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Aslında, çoğu hayvan yediklerinin yaklaşık iki katı kadar su içer, bu da suyun mikrobiyolojik kalitesini genel sağlıkları için çok önemli hale getirir. Kaynağında iyi su ile başlayan ve su sistemi genelinde hijyenik koşulları sağlayan kapsamlı bir biyogüvenlik ve çiftlik yönetimi programı öneriyoruz.

Yem hijyeni

Hayvan yemi, sürekli olarak Salmonella, E.coli, küf ve mayalar gibi patojenik mikroplar tarafından bozulma veya kontamine olma riski altındadır. Kirlenmiş yem belirtileri arasında topaklanmış parçacıklar, kokular ve renk değişiklikleri yer alır. Yetersiz yem hijyeni, hayvanın kullanabileceği A, D3, E, K vitaminleri ve tiaminin yanı sıra enerjinin de azalmasına neden olabilir; küf durumunda lezzet azalabilir. Yemin kalitesini kontrol etmeye yardımcı olmak için, hayvan yemindeki bozulmaya neden olan organizmaların seviyesini ölçmek için bir laboratuvar analizi yapılabilir.

Yem formülasyonunu doğru yapmak

Yumurtlayan yarkalar ve tavuklar için yem formülasyonu, bakım ve performans için ve daha da önemlisi, büyüme ve tutarlı, yüksek kaliteli yumurtalar sağlamak için besin gerektirir. Pratikte, yumurtlayanlar yaşamları boyunca üretim döngüsünün değişen ihtiyaçlarına göre farklı bir diyetle beslenirler. Örneğin, birçok yetiştirici, yumurtlama öncesi diyette besin seviyelerini arttırır. Yeterli miktarda kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) da dahil olmak üzere bir yumurtacının beslenmesindeki mineral içeriği de optimum yumurta oluşumunu ve yumurta kabuğu kalitesini desteklemenin anahtarıdır. Bölünmüş besleme gibi kavramlar, kabuk kalitesini iyileştirmeyi ve yem maliyetlerini ve besinlerin atılımını azaltmayı amaçlar.

Hammadde kalitesinin değerlendirilmesi

Yemdeki hammaddelerin kalitesi, optimal sağlık, yumurtacı performansı ve yumurta kalitesi için gerekli besinleri sağlayan ve yumurtacı sürünün ekonomik performansından yararlanan tutarlı, yüksek kaliteli bir diyet formüle etmenin çok önemli bir parçasıdır.

Ancak, değişken kalitede mevcut yeni yem bileşenlerinin sayısının artmasıyla, hammadde kalitesini değerlendirmek gerçek bir zorluk olabilir.

Hem kanıtlanmış hem de yeni yem analiz yöntemlerini kullanarak, protein içeriği, Ca:P oranı, enerji ve hatta mikotoksinler hakkında doğru verilere dayanarak yumurtalar için en uygun diyeti formüle etmeye yardımcı olabiliriz.

Yumurtacı tavukların diyetlerinde mineralleri optimize etmek

Çinko, bakır ve manganez gibi eser mineraller yumurtacı tavukların büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. İz mineralleri yanlış biçimde ve miktarda sağlamak - çok düşük veya çok yüksek - bir katmanın üretkenliğini olumsuz etkileyebilir. Optimize edilmiş bir iz mineral seviyesinin tutarlı bir şekilde sağlanması, yumurta üretimi ve kalitesi, üreme ve embriyo gelişimi, bağışıklık ve oksidatif tepki ve sağlık dahil olmak üzere yumurtalar için çok sayıda temel işlevi destekleyecektir.

Yem ve su yönetimini destekleme konusundaki çözümlerimiz

Selko-pH

Selko-pH

Selko-pH, suyun pH'ını etkili bir şekilde düşürür. Bu şekilde Selko-pH, diyet bileşenlerinin iyileştirilmiş sindirilebilirliğini destekler ve stabil bir bağırsak mikrobiyotasını korur. Bu, optimum performansa sahip sağlıklı hayvanlarla sonuçlanır.

Daha fazlası

Mikrobiyal Risk Yönetim Programı

Mikrobiyal Risk Yönetim Programı

Entegre ve özelleştirilmiş yem çiftliği sağlığı yaklaşımı.

Daha fazlası

Salmonella Kontrol Programı

Salmonella Kontrol Programı

Entegre ve bütünsel bir yaklaşım, kuşları Salmonella'dan korumak için sağlam bir temel sağlar.

Daha fazlası

NutriOpt Eyleme Geçiren İç görü  (Beslenme profili oluşturma ve tavsiye)

NutriOpt Eyleme Geçiren İç görü (Beslenme profili oluşturma ve tavsiye)

Beslenme profillememiz ve tavsiyemiz sayesinde, hayvan yemi üretimi için sağlıklı, güvenli ve sürdürülebilir hammaddelerin kullanılmasını sağlıyoruz. Bu, doğru verilerle desteklenen daha bilinçli kararlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Daha fazlası

NutriOpt Optimal Diyetler (Bölünmüş besleme)

NutriOpt Optimal Diyetler (Bölünmüş besleme)

Bölünmüş besleme programı, kuşları beslemeye yönelik yenilikçi bir yaklaşımdır. Günün farklı saatlerinde farklı besinleri beslemeyi amaçlar. Bölünmüş besleme, kabuk kalitesini iyileştirir, yem maliyetlerini ve besinlerin atılımını azaltır.

Daha fazlası

Pik öncesi

Pik Öncesi

Bu kişiye özel besleme programı, yumurtaların pik öncesi periyodu boyunca optimal besin tedarikini amaçlar. Bu yaklaşım, karlı yumurta üretimini artırmayı ve üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlamaktadır.

Daha fazlası

Formülasyon Hizmeti

Formülasyon Hizmeti

 

 

Trouw Nutrition'daki formülasyon hizmetleri, çiftlikte mevcut besleme stratejilerine ince ayar yapmak ve yeni formülasyon stratejileri geliştirmek için geliştirilmiştir. En iyi yem formülasyonu, çiftlikleri daha karlı ve sürdürülebilir hale getirecektir.

 

Daha fazlası

Sağlıklı yumurta üretimi, güvenli, kaliteli yem ve su ile başlar.
Hugo Romero – Global Poultry Specialist