A healthy-looking group of calves, close to weaning A healthy-looking group of calves, close to weaning

Süt buzağı sağlığı

Sağlıklı buzağılar, iyi bir büyümenin temelidir ve çiftçiler için ciddi bir zorluk olabilir. Buzağılara doğduktan hemen sonra, yapılan kolostrum beslemesi bağışıklık oluşturmak için oldukça önemlidir. Bir buzağının ömrü boyunca sağlığını ve büyümesini belirlemek için ilk birkaç gün çok önemlidir, bu nedenle daha iyi uygulamalara yatırım yapmak önemlidir.

Buzağılar için kolostrum yönetimi

Buzağıların kaliteli ve yeter miktarda kolostrum tüketmesi oldukça önemlidir, çünkü kolostrum hayatın ilk safhalarından itibaren buzağı sağlığını destekleyen, antikorlar, enerji ve diğer maddeler bakımından zengindir. Yüksek kaliteli kolostrumu hızlı ve hijyenik bir şekilde sağlamak çok önemlidir.

Daha fazlası 

Buzağı sağlığı yönetimi

Sağlığı kontrol etmek genç buzağılar için çok önemlidir. Ölümlerin çoğu ishal, dehidrasyon veya solunum problemleriyle ilişkilidir ve bu durum çiftçiler için ciddi bir zorluk teşkil etmektedir.

Daha fazlası

Mineral Optimizasyonu

Besleme stratejileri daha yoğun hale geldikçe, mineral optimizasyonu da daha önemli hale gelmektedir- aslında, bu stratejiler buzağıların ihtiyaç duydukları tüm besinleri almasını sağlamak için hem eklenen minerallerin hem de kalitesinin (sülfatsız) tekrar gözden geçirilerek ayarlanmasını talep edilebilir.

Sıkça sorulan sorular

Kolostrumun kalitesini nasıl ölçebilirsiniz?

Kolostrumun yoğunluğunu (=kalitesini) ölçmek için en pratik ve basit yol, 30 € gibi düşük bir fiyata satın alınabilen %0-32 BRIX ATC refraktometre kullanmaktır.

İlk hafta buzağılarımın dışkısı daha sulu oluyor. Onlara daha az süt vermeli miyim?

İlk hafta, buzağılarda sindirim sisteminin gelişimi nedeniyle dışkılarının sulu olması normaldir. Aynı gelişme bebeklerde de görülebilir. Burada önemli olan nokta doğumu takip eden ilk 3 gün buzağılara, mümkün olduğu kadar çok kolostrum beslemesinin yapılmasıdır.

Go to our LifeStart platform Go to our LifeStart platform

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var

Yapılan LifeStart araştırmaları, yaşamın ilk haftalarından itibaren metabolik programlamanın organ gelişimi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha yüksek performansa sahip, dirençli süt sığırı gelişimine öncülük ettiğini göstermektedir.

LifeStart programını keşfedin