Controlling bovine respiratory disease (BRD) in calves Controlling bovine respiratory disease (BRD) in calves

Solunum sağlığını desteklemek

Sığır solunum yolu hastalığı (BRD) gibi solunum koşullarının sıkı kontrolü, genç buzağılara sağlıklı bir başlangıç sağlar ve tam potansiyellerine ulaşmalarını destekler. Solunum sorunları, hayvanları yaşamın her aşamasında etkileyebilen, ancak özellikle genç buzağılar için zorlayıcı olan çok faktörlü durumlardır. Sürekli bağışıklık sistemi desteğiyle desteklenen mükemmel beslenme planıyla gelişmelerine yardımcı olun.

Nasıl farkedilir?

Buzağılarda solunum koşullarının belirtileri arasında öksürük, iştah azalması ve susuzluk, burun akıntısı, uyuşukluk, ateş ve nefes almada zorluk bulunur. Sıcaklık değişimleri, yetersiz havalandırma, taşıma veya kalabalık hayvan grupları solunum semptomlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Çiftçi üzerindeki etkisi

Solunum koşulları buzağıların büyümesini, gelişmesini ve yaşam boyu performansını olumsuz etkileyerek buzağı yetiştirme operasyonlarında büyük kayıplara veya en kötü senaryoda ölüme neden olabilir. Hasta hayvanların bakımıyla ilişkili stres ve ekonomik kaybı önlemek için, solunum problemlerini kontrol etmek için etkin yönetim ve palyatif uygulamaların zamanında uygulanmasını öneriyoruz.

Sıkça sorulan sorular

Buzağılarımda bağışıklığı nasıl iyileştirebilirim?

Buzağılarınızın stresini mümkün olduğunca azaltarak ve sağlıklı beslenme yönetimi ile bağışıklık fonksiyonlarını destekleyebilirsiniz. Bir kademeli sütten kesme stratejisi seçin, diyetlerde ani değişikliklerden kaçının ve beslenmeleri için yeterli alana sahip olduklarından emin olun.

Solunum sorunlarının varlığını azaltmak için doğru barınma koşullarını nasıl sağlayabilirim?

Mümkün olduğunca çiftliğinizin iklimi ve havalandırmasındaki değişiklikleri kontrol edin. Solunum koşullarının azaltılması, bol yatak malzemesi ile temiz ve kuru bir ortam yaratmak, saatte altıya kadar hava değişimi ile uygun havalandırmayı sağlamak ve aşırı kalabalıktan kaçınmaya ve farklı yaşlardaki hayvanların bir arada gruplandırılmasına özellikle dikkat etmek anlamına gelir.