Recognising the impact of diarrhoea in calves Recognising the impact of diarrhoea in calves

Ovma durumunda hidrasyonun desteklenmesi

Buzağılar genellikle sığır yetiştiriciliği operasyonlarına çeşitli yerlerden gelir ve bu da strese, bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve farklı virüs ve bakterilere maruz kalmaya neden olur. Sonuç sıklıkla, genç buzağılarda yaygın bir sağlık sorunu olan ve artan ölüm oranı veya gelecekteki gelişme ve potansiyelin tehlikeye girmesi nedeniyle kayıplara yol açan ishaldir.

Nasıl anlaşılır

Sindirim bozuklukları buzağıları çeşitli şekillerde etkiler. En kolay fark edilen, dışkının artan hacmi ve su içeriğidir. Hayvan aynı zamanda depresif görünür, kulakları düşük, iştahı daha az ve içmeye hiç hevesli olmaz. Devam eden ishal, batık gözlere, kuru ağız ve buruna ve düşük cilt turgoruna neden olur. Dehidrasyon ilerledikçe dolaşım zayıflar, vücut ısısı düşer ve hayvan daha az uyanık ve giderek daha hareketsiz hale gelir.

Çiftçi üzerindeki etkisi

İshalli buzağıları yönetmek hoş olmayan bir görev olabilir. Ek olarak, sağlıklı buzağılar geliştirmeye ve beslemeye odaklanacak zamanı ve çabayı hasta hayvanları tedavi etmeye ve izlemeye kaydırmak anlamına gelir. Veteriner bakımı ve ek işçilik için daha yüksek harcamalar ve ayrıca buzağı kaybının doğrudan maliyeti dahil olmak üzere toplam maliyetlerde önemli artışa neden olabilir.

Mevcut, erişilebilir, kaliteli su buzağı yetiştirirken iyileştirmeler değil, temel unsurlar olmalıdır.
Jan Hendrik Mica – Global Product Manager Dairy

Sıkça Sorulan Sorular

Neden tek başına içme suyu ishali tedavi etmek için uygun değildir?

Su, hızlı dehidrasyonu hızlı ve etkili bir şekilde gidermek için doğru miktarda ve belirli tuz ve şeker oranından yoksundur. Ek olarak, dehidrasyonun bir sonucu olarak devam eden metabolik asidoz tehdidi, tamponlama ajanları ve güçlü mineral yeniden dengeleme ile düzeltilmelidir.

İshalli buzağılara süt yoluyla oral elektrolit solüsyonları (ORS) sağlamayı önerir misiniz?

Elektrolit çözeltileri, doğru konsantrasyonu elde etmek için yeterli miktarda su alınmasını gerektiren nispeten yüksek miktarda tuz ve şeker içerir. Süte elektrolit eklenmesi, aşırı tuz konsantrasyonuna ve dengesiz besin oranlarına neden olur. Elektrolit solüsyonları yapmak için sadece su kullanmanızı öneririz.