Effectively managing stress in growers Effectively managing stress in growers

Yetiştiricilerde stresi etkin bir şekilde yönetmek

Nakliye aşaması, hayvanlar için son derece stresli olabilir ve yeni bir çevreye ve sosyal etkileşimlere uyum sağlamalarını gerektirir. İyi planlanmış bir varış programı, deneyimlerini kolaylaştırabilir, strese bağlı immünosupresyon ve büzülme riskini azaltabilir ve gelişmelerine ve büyümelerine yardımcı olabilir.

Nasıl farkedilir?

Bir hayvanın ortamındaki nakliyesi veya diğer önemli değişikliklerden kaynaklanan stres, genellikle yem ve su alımının ve/veya erişilebilirliğinin azalmasına yol açar. Hayvanlarda dehidrasyon belirtileri uyuşukluk, kilo kaybı, çökük gözler ve düşük cilt turgorunu ve ardından haftalarca sürebilen büzülmeyi içerir..

Çiftçi üzerindeki etkileri

Stresli hayvanlar optimum performans gösteremez veya normal şekilde gelişemez, bu da genellikle daha uzun büzülme iyileşme süreleri ve daha fazla yem günü gerektiği anlamına gelir.

Deneyimlerimiz, bir hayvanın gelişimindeki en etkili ve anlamlı gelişmelerin stresini etkin bir şekilde yönetmede merkezi olduğunu göstermiştir. Stresli dönemlerde hayvanın refahını artırmaya yönelik olmayan programlar büyük ölçüde etkisizdir ve boşa harcanmış bir çaba olabilir.
Jan Hendrik Mica – Global Product Manager Dairy

Sıkça sorulan sorular

Stresin bir hayvanın performansını etkilemesinin ana yolları nelerdir?

Stres, gıda alımının tutarlılığını olumsuz etkiler. Uzun süreliyse, stres hayvanların bağışıklığını baskılayabilir, onların savunmasızlığını ve hastalığa yatkınlığını artırabilir.

Nakliyeden sonra hayvanlarımın su ve yem alımını en iyi şekilde nasıl iyileştirebilirim?

Su ve yem alımı bağlantılı olduğundan, kaliteli su sağlanması her ikisinin de alımını teşvik edebilir. Hayvanların tercihen rekabet olmaksızın yemlerine ve sularına serbestçe erişebildiğinden emin olun.

İndirilenler

Sprayfo Hydrafit Data Sheet