Preventing bovine respiratory disease (BRD) in finishers Preventing bovine respiratory disease (BRD) in finishers

Solunum Problemlerini Yönetmek

Karmaşık ve birçok etmene bağlı olan solunum koşulları besi alanlarındaki en büyük sağlık sorunlarından biridir. Özellikle adaptasyon safhasında etkili olan solunum sorunları hayvanın sağlığı, refahı ve performansı üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Solunum sorunlarının görülme sıklığını azaltmak ve performansı artırmak için sağlıklı besleme stratejilerini ve etkisi kanıtlanmış yönetimi uygulamalarını birleştiren entegre yaklaşımların hataya geçirilmesini tavsiye ediyoruz.

Nasıl farkedilir?

Solunum problemlerinin belirtileri arasında burun akıntısı ile birlikte öksürük, iştah azalması, ateş ve zor nefes alma yer alır. Semptomların şiddeti, enfeksiyonun nedenine ve konumuna bağlı olarak değişecektir. Semptomlar, hayvanlar hareket ettiklerinde, koştuklarında veya stres altında  olduklarında ortaya çıkar

Üretici üzerindeki etkisi

Solunum koşulları, bir hayvanın sağlığı, gelişimi ve performansı için en önemli zorluklardan birini oluşturur. Bu durum, hedeflenen canlı ağırlığa ulaşmak için besi süresinin uzamasına ve üretici karlılığının azalmasına neden olur.

Sıkça sorulan sorular

Neden bazı üreticiler hayvanlarının sırtını tıraş ediyor?

Üreticiler, gündüz ve gece arasında meydana gelen nem ve sıcaklık dalgalanmalarını sınırlayarak solunum yolu rahatsızlıkları riskini azaltıyorlar. Tıraş, hayvanların ısıyı serbest bırakmasına, ve daha az terlemesine neden olur. Böylece sıcaklık düşmeye başladığında hayvanların kuru kalmasına yardımcı olur.

Uygun havalandırmayı nasıl sağlayabilirim ?

Solunum problemlerini azaltmak, aşırı kalabalık olmayan temiz ve kuru bir ortamda uygun havalandırma gerektirir. Barındırılan hayvanlar için altyapı, saatte altı kez hava değişimine izin vermelidir.

BRD (Solunum hastalığı) riskini nasıl azaltabilirim?

Hayvanlarınızda solunum sağlığını en üst düzeye çıkarmak için hayvanların sağlık taraması, solunum sorunlarının erken teşhisi için düzenli değerlendirmeler, iyi yönetilen bir aşılama programı ve olası vakaların hızlı izolasyonu ve uygun tedavisi dahil birden fazla adım gereklidir.