Broiler house Broiler house

Broyler performansının iyileştirilmesi

Bir hayvan, sağlığını korurken verimli bir şekilde beslenebildiğinde, bu hem performansı hem de karlılığı olumlu yönde etkiler. Yem maliyetleri, bir besi hayvanı yetiştiricisinin toplam maliyetlerinin çoğunu oluşturduğundan, büyümeye dönüşen optimum besin alımını sağlamak çok önemlidir. Diğer fizyolojik süreçler için besin kayıpları, üretim verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Yem verimliliği

Broyler genetiğindeki büyük ilerlemeler sayesinde, büyüme hızı ve yem verimliliği, 25 yıl öncesine kıyasla oldukça iyileştirildi. Broyler etine olan talepteki hızlı artış, yem fiyatlarındaki artış ve çevresel zorluklara karşı daha fazla tüketici bilinci, çiftçileri besinlerini en verimli şekilde kullanırken hızlı büyüyen piliçler üretmeye teşvik etti.

Büyüme ve tekdüzeliğin iyileştirilmesi

Modern piliçlerin civcivden kesim ağırlığına büyümesi için sadece birkaç haftaya ihtiyacı vardır. Etlik piliç sürülerindeki bu hızlı büyüme, kesim sırasında vücut ağırlığında büyük farklılıklara yol açan, homojenliğin olmamasına neden olabilir. Aynı sürünün ağırlığındaki çeşitlilik, kuluçka döneminden başlar ve dolayısıyla cinsiyet farklılıkları kilit bir rol oynar (erkekler dişilerden daha hızlı büyür). Broyler sürülerinde en iyi homojenlik, iyi yetiştirme koşulları ve sağlam yönetim uygulamaları ile sağlanabilir.

Piliçlerde sıcaklık stresinin azaltılması

Sıcaklık stresinin klinik belirtileri arasında, (uzatılmış) yüksek ortam sıcaklıkları ve yüksek nem süreleri ile birlikte üretim parametrelerinde (ADFI, ADG, FCR) bir düşüş yer alır. Bu, hayvanın refahını ve üretimini olumsuz etkiler. Isı stresi, hayvandan çevreye akan net enerji miktarı ile hayvan tarafından üretilen ısı enerjisi miktarı arasındaki negatif dengeden kaynaklanır.

Etlik piliçlerde kaliteli karkas ve etin sağlanması

İyi piliç karkas ve et kalitesi, optimal büyümeyi desteklemek için beslenen sağlıklı bir tavukla başlar. Genetik seleksiyon da karkas ve et özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Maliyetleri artırmadan piliç performansını iyileştirme

Kümes hayvanları yetiştiricileri ve etlik piliç entegratörleri sürekli olarak verimliliği ve performansı artırmanın ve aynı zamanda üretim maliyetlerini düşürmenin yollarını arıyorlar. Önemli olan, uygun biyogüvenlik uygulamalarına dikkat edilmesi ve personel eğitimi, kuluçka yönetimi, su ve altlık yönetimi ve çiftlik hijyen önlemleri dahil olmak üzere, kuşun performansını ve sağlığını doğrudan etkileyen tüm unsurlara odaklanılmasıdır. Bunu desteklemeye yardımcı olmak için, erken gelişimi desteklemek ve kanatlıları üretim döngüsünün sonunda mümkün olan en yüksek ağırlıkta ve kilogram başına en düşük maliyetle teslim etmek için yumurtadan çıktıktan sonraki ilk dört gün içinde bir başlangıç öncesi yem öneriyoruz.

Broyler performansını destekleme konusundaki teklifimiz

Üretim Verimliliği Programı

Üretim Verimliliği Programı

İdeal sağlık durumunu korurken hayvanın mümkün olan en yüksek performans ve yem verimliliği seviyesine ulaşmasını desteklemek.

Daha fazlası

NutriOpt ile harekete geçiren öngörüler (Besleme profili oluşturma ve tavsiye)

NutriOpt ile harekete geçiren öngörüler (Besleme profili oluşturma ve tavsiye)

Besleme profillememiz ve tavsiyemiz sayesinde, hayvan yemi üretimi için sağlıklı, güvenli ve sürdürülebilir hammaddelerin kullanılmasını sağlıyoruz. Bu, doğru verilerle desteklenildiği için daha bilinçli kararlar alınmasına yardımcı olacaktır.
 
NutriOpt ile optimal performans (Broyler model)

NutriOpt ile optimal performans (Broyler model)

Simülasyon ve ekonomik optimizasyon modeli kullanarak piliç üretimini tahmin edin ve optimize edin.

Daha fazlası

Araştırmalar, bir hayvanın tükettiği enerjinin önemli bir bölümünün bakım dışındaki başa çıkma süreçlerinde kaybedilebileceğini gösteriyor. Hayvanın sağlığı tehlikeye girdiğinde proteini sindirme yeteneği azalır.