2021
15.11.2021

Kolostrum, patojenlere karşı antikorsuz doğan buzağılara doğal bir antikor oluşturarak hastalıklara kalkan oluyor.

Doğumdan hemen sonra salgılanmaya başlayan ve ağız sütü olarak ifade edilen kolostrum, zengin besin, yüksek kuru madde ve bağışıklık sistemini destekleyen immunoglobulinler içeriği sayesinde buzağıların doğumdan sonra alması gereken mucizevi bir besin kaynağı olarak öne çıkıyor. Doğdukları anda henüz bağışıklık sistemi gelişmemiş olan buzağılar kolostrum ile doğumdan sonra maruz kalacakları dış etkenlere ve mikroplara karşı koruma sağlıyor. Patojenlere karşı antikorsuz doğan buzağıların hastalıklara karşı savunmasız olduklarını belirten Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu, bu duruma karşı doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede kaliteli kolostrum ile beslenmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Kolostrum insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da yaşamın ilk günlerinde sağlıklı büyüme ve gelişim açısından hayati önem taşıyor. Buzağıların hayata sağlıklı bir başlangıç yapabilmeleri için bol miktarda kaliteli kolostrum ile beslenerek bağışıklık kazanmaları gerekiyor. Metabolik potansiyeli artıran kolostrum, patojenlere karşı antikorsuz doğan buzağılara doğal bir antikor oluşturarak hastalıklara karşı kalkan görevi görüyor. Trouw Nutrition Türkiye CMR Ülke Müdürü ve B2F Satış Direktörü Tanzer Kılcıoğlu, kolostrumun buzağı sağlığı açısından faydalarını açıkladı.

 

Yüksek protein ve enerji deposu

Diğer memelilere kıyasla düşük bir enerji rezervi ile doğan buzağıların doğumdan hemen sonra sağlanan kolostrum ile yüksek enerji ve protein aldıklarını ifade eden Tanzer Kılcıoğlu, “Kolostrum, buzağıların yaşamlarının ilk günlerinde bağırsak içerisinde birikmiş olan mekanyumun atılmasına katkı sağlar. Ayrıca sağlıklı bir bağırsak sistemi geliştirmek için hormonlar, büyüme faktörleri ve insülin gibi hayati bileşenleri içerir.” dedi.

 

Buzağılar doğum ağırlıklarının en az yüzde 15'i ile beslenmeli

Buzağıların sindirim sistemlerinin immünoglobulinlerden en verimli şekilde faydalanabilmeleri için doğumu takiben bir ila iki saat içinde, kolostrum ile beslenmesi gerektiğini belirten Kılcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Buzağılar, doğumdan sonra ilk 12 saat içerisinde iki ila üç besleme uygulanarak, doğum ağırlıklarının en az yüzde15'i kadar kolostrum ile beslenmelidir. Örneğin, 40 kg'lık bir buzağı doğumdan sonra 12 saat içerisinde minimum 6 litre kolostrum tüketmelidir. Kolostrum 37-39 derece vücut sıcaklığında olmalıdır. Bu sıcaklık, buzağının vücut ısısını korumasını sağlarken aynı zamanda sindirim sistemini destekler.”

Kolostrum kalitesini zenginleştirerek optimum süt performansı hedefliyor

Trouw Nutrition, LifeStart konsepti ile çiftlik hayvanlarının erken dönem beslenme ve üretim performansını bilimsel ve sürdürülebilir yöntemlerle geliştirmeyi amaçlıyor. LifeStart konseptinin önemli bir parçasını oluşturan kolostrum yönetimi kapsamında geliştirdikleri ürünlerle optimum süt performansı hedeflediklerini belirten Kılcıoğlu, “Trouw Nutrition olarak global pazarda kolostrum kalitesini zenginleştiren ürünler geliştiriyoruz. Bu ürünlerimiz çiftlik kolostrumunun hiç olmadığı durumlarda yerine kullanmak veya kalitesi yetersiz olduğunda desteklemek için kullanılıyor. Yakın zamanda Türkiye pazarına da kolostrum ürünlerimizi sunmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.