2022

Buzağıların sağlıklı gelişiminde beslenmenin etkisi büyük

Buzağıların sağlıklı ve dengeli beslenmesi, büyümeleri ve gelişimleri açısından kritik önem taşıyor. Doğumundan itibaren sağlıklı beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği büyük oranda artıyor. Buzağı beslemede dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşan Trouw Nutrition Türkiye Ruminant Çiftlik Kanalı Teknik Müdürü Murat Baykan, yeterli vitamin ve mineral desteğiyle güçlendirilmiş buzağı maması ve yemlerinin önemine dikkat çekiyor.

01.03.2022

Dünyaya gelen bir buzağının ilk ayları; ineğin metabolik programlanması, yaşam süresi ve performansı üzerinde hayati rol oynuyor. Doğumundan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenen bir buzağının, yetişkin bir sığır olduğu zaman süt ve döl verimliliği büyük oranda artıyor. Dünyanın hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition, hayata geçirdiği ürünlerle buzağıların beslenme ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılayarak geleceğin güçlü hayvanlarının yetiştirilmesine katkı sağlıyor.

 

İnek sütü buzağıların beslenme ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyor

Vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş buzağı mamalarının hayvanların gelişimi için sağlam bir temel oluşturduğunu söyleyen Trouw Nutrition Türkiye Ruminant Çiftlik Kanalı Teknik Müdürü Murat Baykan, Sprayfo ve Milkivit Buzağı Mamaları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı: “Yeni doğan buzağılar ihtiyaç duyduğu besin maddelerini, yetersiz miktarda verilen inek sütünden tam olarak karşılayamıyor. Bu durum, buzağıların iki ila dört günlük ağız sütü beslemesi sonrasında zengin içerikli bir buzağı maması ile desteklenmesini zorunlu kılıyor. LifeStart konseptimiz kapsamında hayata geçirdiğimiz Sprayfo ve Milkivit Buzağı Mamalarının temelinde, erken dönemlerinde doğru ve yoğun bir besleme programı ile yetiştirilen hayvanların ilerleyen evrelerde üstün bir performans gösterdiğini kanıtlayan bilimsel çalışmalar bulunuyor. Sprayfo ve Milkivit ile beslenen bir buzağı, geleneksel yöntemlerle yetiştirilmiş bir buzağıya göre çok daha sağlıklı bir gelişim gösterirken, ilerleyen zamanda verimliliği yüksek süt üretimi sağlayan, erken buzağılayan, güçlü ve sağlıklı bir inek olarak hayatına devam ediyor.” dedi.

 

Buzağı yemleri enerji ve protein bakımından zengin olmalı

Buzağıların sağlıklı gelişiminde büyük rol oynayan buzağı yemlerinin de hem çok fazla inceltilmemiş hem de enerji ve protein bakımından zengin olması gerektiğini belirten Murat Baykan, “Buzağılara ilk haftadan 6. aya kadar verilen yemler; rumenin ve papillaların gelişimini, mikrobiyal popülasyonun oluşumunu ve canlı ağırlık artışını önemli ölçüde etkiliyor. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz buzağı yemi GoldenCalf, rumen gelişimini destekliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve buzağıların doku ve organ gelişimine yardımcı oluyor. GoldenCalf, tüm bu katkılarının yanı sıra buzağıların performansını artırıyor ve üretkenliğine destek oluyor. Canlı ağırlığında yüksek bir artış sağlıyor ve bağırsak sağlığını iyileştirerek besin madde emilimini artırıyor.” şeklinde konuştu.

 

Kolostrum ihmal edilmemeli

Buzağıların hayata sağlıklı bir başlangıç yapabilmeleri için bol miktarda kaliteli kolostrum ile beslenerek bağışıklık kazanmaları gerektiğini söyleyen Baykan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ağız sütü diğer adıyla kolostrum, buzağıların yaşamlarının ilk günlerinde bağırsak içerisinde birikmiş olan mekanyumun atılmasına katkı sağlıyor. Ayrıca sağlıklı bir bağırsak sistemi geliştirmek için gerekli olan hormonları, büyüme faktörlerini ve hayati bileşenleri içeriyor. Bu sebeple buzağıların, doğumdan sonra ilk 12 saat içerisinde iki ila üç besleme uygulanarak, doğum ağırlıklarının en az yüzde 15'i kadar kolostrum ile beslenmesi gerekiyor. Örneğin, 40 kilogramlık bir buzağı doğumdan sonra 12 saat içerisinde minimum 6 litre kolostrum tüketmeli ve kolostrum 37-39 derece vücut sıcaklığında olmalı. Bu sıcaklık, buzağının vücut ısısını korumasını sağlarken aynı zamanda sindirim sistemini destekler. Trouw Nutrition olarak, global pazarda kolostrum kalitesini zenginleştiren ürünler geliştiriyoruz. Bu ürünlerimiz çiftlik kolostrumunun hiç olmadığı durumlarda yerine kullanmak veya kalitesi yetersiz olduğunda desteklemek için kullanılıyor. Yakın zamanda Türkiye pazarına da kolostrum ürünlerimizi sunmayı hedefliyoruz.”