Yumurpiyat 2018

25 Aralık 2018

Sektörün olimpiyatı: Yumurpiyat ateşi yeniden yandı

 

İlk kez 1998 yılında organize edilen ve adı yumurta, piliç, olimpiyat sözcüklerinden esinlenerek oluşturulan YUMURPİYAT, yedi yıllık aradan sonra yeniden sektörle buluştu. 28-31 Ekim 2018 tarihleri arasında Sirene Belek otelde gerçekleştirilen organizasyon, kanatlı sektörü ile ilgili kamu, özel sektör ve üniversite temsilcilerinden oluşan yaklaşık 300 kişinin katılımıyla büyük ilgi gördü.

Yumurpiyat, kanatlı sektöründeki tüm kuruluşları bir araya getirerek, sektörün sorunlarını tartışmaya zemin hazırlayan ve dünyadaki trend konular hakkında farkındalık yaratmaya çalışan bir organizasyon olarak oldukça başarılı işler çıkarttı.

Yumurpiyat organizasyonu her zaman olduğu gibi bu yıl da sektöre farklı bir renk ve ruh getirdi. Geçmiş yıllarda, Meksika, Çin, Atlantis, Osmanlı gibi farklı konseptlerle karşımıza çıkan Yumurpiyat’ın bu yılki konsepti, dünya kaynaklarının yok oluşuna dikkat çekmek üzere, Mars olarak belirlenmişti.

Yumurpiyat yine bilimsel platformlar ve eğlenceli oyunlardan oluştu.

Yumurpiyat 2018’in ilk günü olan 29 Ekim tarihinde program şu şekilde idi:

Trouw Nutrition TR Genel Müdürü Metin Akman açılış konuşmasında, dünyadaki gelişim ve dönüşümleri değerlendirerek, Türkiye’nin değiş­mekte olan dünya dinamikleri karşı­sında alacağı pozisyonun öneminden bahsetti. Ayrıca büyüme dinamikleri, iklim değişikliği, sanayi ve tarım 4.0 konularını değerlendirdi. Konuşma­sında sektörel konulara da sıklıkla yer veren Akman, gıda enflasyonu, tarım­sal destekleme politikaları, artan üre­tim maliyetleri ve tedarik zincirindeki problemler gibi çeşitli konularda gö­rüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Açılış konuşmasını takiben, “Çevre ve Sürdürülebilirlik” başlıklı panelde, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Tarım Dairesi Başkanı Taylan Kıymaz “İklim Değişikliği ve Etkileri” başlıklı konuşmasını yaptı. Kıymaz, Türkiye’de iklim değişikliği, iklim değişikliğinin kanatlı sektörüne etkileri, iklim değişikliğine karşı uluslararası gelişmeler hakkında katı­lımcılara değerli bilgiler verdi.

Panelin ikinci konuşmacısı, kendisini TV programlarından tanıdığımız Doğa Sporları Uzmanı, Serdar Kılıç,  tükenen kaynaklar, iklim değişikliğinin etkilerini doğada nasıl görüyoruz, insanı ve doğayı yeniden buluşturmak ile ilgili yaşadığı ilgi çekici deneyimleri paylaştı.

Son olarak, Adisseo firmasında Ülke Müdürü olarak gö­rev yapan Gwenael Manach “Metiyoninde Sürdürülebilir Gelişmeler” konulu sunumun­da, üretimin iyileştirilmesi ve sera gazının azaltılması, sıvı metiyonin ile enerji tasarrufu, atık yönetimi, sürdürülebilir enerji olarak biyokütle gibi konuları ele aldı.

Trouw Nutrition Genel Müdürü Metin Akman’ın moderatörlüğünde ikinci gün gerçekleştirilen “Ekonomi” konulu panelin konuşmacıları TÜSİAD Baş Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu ve TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Nurşen Numanoğlu idi. Türkiye ekonomisinde son 3 yıl ve gelecek 3 yıla değinirken iyi kötü senaryoların tarım sektörünü nasıl etkileyeceği konularında görüşlerini dile getirdiler.

Son panel olan “Teknoloji” konulu panelde ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Tuğba Tokel “Yapay Zeka” başlıklı bir sunum yaptı. Tokel’in, Endüstri 4.0, bilgisayarların ve bilgisayar kontrolündeki robotların akıllı hale getirilmesi, düşünmesi ve öğrenmesi, sanal asistanlar, kanatlı sektöründe teknoloji, sensör ve robotlar, görüntü işleme gibi konulara değindiği konuşması katılımcıların oldukça ilgisini çekti.

İki gün boyunca sabahtan öğlene kadar yer alan dikkat çekici bu panellerin ardından Yumurpiyat oyunları gerçekleştirildi.

Yumurpiyat oyunları, takımlar, takım isimleri ve yarattığı rekabet ile, katılımcılara, oldukça farklı bir organizasyon içinde olduklarını hissettirdi. Kazandıkça sevinç çığlıkları attılar, kaybettikçe hırslandılar ama hep centilmence yarıştılar.

Oyunlarda iki gün boyunca toplanan puanlar ile belirlenen olimpik oyunlar şampiyo­nu, kupasını gala gecesinde gerçekleş­tirilen tören ile teslim aldı.