Covid-19 Hakkında Bilgilendirme

20 March 2020

Değerli Paydaşlarımız,

Öncelikle beklenmedik olaydan etkilenen herkesin acilen sağlıklarına kavuşmasını ve dünyanın ve ülkemizin bu salgından bir an önce kurtulmasını diliyoruz.

Aralık 2019’da Çin’de başlayan ve hızla dünyaya yayılan Covid-19 Corona virüsü salgınının ülkemizde de görülmesiyle, işlerimiz, üretimlerimiz, ithalat ve ihracatlarımızın azami hassasiyetle yürütülmesi gereken bir sürece girdik.

Dünya nüfusu oldukça zor ve hızla değişen bir durumla karşı karşıya. Trouw Nutrition ve Nutreco olarak tüm çalışanlarımız, üretimin küresel gıda tedarik zincirinde ve kişisel yaşamda minimum aksama ile devam edebilmesini sağlamak için hep birlikte çalışıyor. Bunu da, evde ya da işte, çalışanlarımızın ve çevrelerindeki insanların -iş ortaklarımız (tedarikçiler, müşteriler, lojistik ortaklar vb.) ve onların çalışanları- güvenliğini sağlamaya odaklanarak yapıyoruz. Bu amaçla, küresel güvenlik önerileri ve standartlarının her yerde hükümet yönergelerine uygun olarak yerine getirilmesini sağlamak için küresel ve yerel kriz ekipleri kurduk.

Force Majeur durum olan bu salgın hastalık nedeniyle maksimum çabayı sarf eden öncelikle sağlık kurum ve kuruluşları ile fedakâr sağlık personeline, alınan önlemleri uygulayan yerel ve ulusal kurumlar ve çalışanlarına minnet ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Salgından derinden etkilenen ülkelerin deneyimleri bu virüsün yayılımını en aza indirmek için gereken tedbirlerin erken devreye girmesinin önemini gösteriyor. T.C. Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurumları ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yönergeleri doğrultusunda alınan karar ve tedbirlere uymak hepimizin görevidir.

Bireylerin birbirleriyle temasını ve kalabalık ortamlarda bir arada bulunmalarını önleyici tedbirler riski azaltabilmek için kritik önemdedir. Kamunun salgınla mücadele tedbirlerini etkili şekilde hayata geçirmesi, bu süreçte kurum ve kuruluşlarla birlikte bizim de özel sektör olarak insan yaşamına karşı ortak sorumluluğumuzdur. Ülkemizde virüsün yayılım hızını azaltarak sağlık sistemi üzerinde ani ve aşırı bir yükün oluşmasını önlemek için hep birlikte yoğun çaba sarf etmeliyiz.

Salgının ülke ekonomilerini etkileyen boyutları da kendini hissettirmektedir. Küresel piyasalardaki dalgalanmaların arttırdığı finansal riskler, tedarik zincirlerine ve ihracata yansıyan olumsuz etkiler ve salgınla mücadele tedbirlerinin iç talebe etkileri ülke ekonomilerini zor bir durumda bırakmıştır.

Trouw  Nutrition olarak gerek toplumumuzun sağlığı gerekse ekonomimiz açısından bu dönemin en az hasarla atlatılması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Üretim ve tedarik kapsamındaki önlemlerimiz

Şu anda operasyonlarımız her zamanki gibi devam ediyor ve yakın gelecekte, ham madde ve bitmiş ürün tedariği ile teslimat süreleri dahil olmak üzere, iş sürekliliğinde önemli bir aksaklık öngörmüyoruz. Dünya genelindeki depolarımızda yeterli stoğumuz mevcut ve birlikte çalıştığımız nakliye şirketleri teslimatlarını sürdürüyor.

Bu hizmet seviyesini korumak için tüm önlemleri alıyoruz, ancak bunu yapmak için tüm müşterilerimizden stoktan kaçınmasını, normal tüketimlerine uygun olarak sipariş etmeye devam etmelerini rica ediyoruz. Bunu yaparak, tüm yem-gıda zincirine baskıya neden olacak sıkıntıları önleyebiliriz. Durumun gidişatını yakından izleyeceğimizden ve herhangi bir değişiklik olması durumunda sizi bilgilendireceğimizden emin olabilirsiniz.

Günlük işleyiş kapsamındaki önlemlerimiz

Bu haftadan itibaren geçerli olmak üzere, Trouw Nutrition, sosyal mesafe ve ekstra hijyen önlemleri kapsamında, tüm çalışanları için bir sonraki duyuruya kadar evden çalışmaları kararı almıştır. Ayrıca, tüm çalışanların uluslararası ve lokal iş seyahatleri durdurulmuş; ziyaretçilerin tesislerimize erişimi konusunda sıkı önlemler alınmıştır. Kişisel ziyaretlerden kaçınılacak, bunun yerine video veya telefon görüşmeleri, e-posta veya WhatsApp gibi sanal platformlar kullanarak sizinle ve son müşterilerimizle iletişim hattımız açık tutulacaktır. Çalışanlarımızdan birinin ziyaretini gerektiren istisnai bir durum ortaya çıkarsa, bunu sizinle telefonda açıklığa kavuşturacak ve yeterli biyogüvenlik önlemlerini uygulamaya koyacağız.

Ülkemizde hastalık bulaşma oranını yavaşlatma çabalarını desteklemek ve size sunduğumuz hizmetlerin sürekliliğini sürdürmemize olanak sağlamak için ortaya koyduğumuz bu düzenlemeleri anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Salgınla Müdahale Ekibimiz bu zorlu zamanlarda durumu izlemeye ve hükümet tavsiyelerini de göz önüne alarak gerekli düzenlemeleri yapmaya devam edecektir.

Bu vesile ile, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığından, sektörümüzün ihtiyacı olan ürünlerin İthalat, İhracat ve Üretimleri açısından bir kısıtlama olmadığı bilgisinin alındığını da sizlerle paylaşmak isteriz.

Herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla,

Trouw Nutrition Türkiye